Menorę podczas chrześcijańskiej liturgii spotkacie w kościołach obrządku wschodniego, na ołtarzach podczas celebracji wspólnot neokatechumenalnych czy w kościołach jerozolimskich wspólnot monastycznych. Menorę w naszej liturgii używamy z przynajmniej pięciu powodów.
- Menora jest symbolem świątyni jerozolimskiej.
Menora znajdowała się w historycznej świątyni jerozolimskiej i była jej symbolem. Chrześcijanie sprawujący Eucharystie wierzą, że jest ona swego rodzaju kontynuacją kultu Izraela, który koncentrował się w świątyni. Kult chrześcijański koncentruje się na Liturgii Eucharystii. Po śmierci Jezusa na krzyżu nie ma już żadnych krwawych ofiar, a według słów Jezusa, uwielbienie Boga odbywa się wszędzie w duchu i prawdzie. Eucharystia to czas prawdziwego uwielbienia Boga, które dokonuje się w Duchu Świętym i Prawdzie, którą jest Jezus – najwyższy kapłan i ofiara nowego przymierza. W Eucharystii uobecnia się prawdziwa, jedyna i doskonała ofiara Jezusa Chrystusa, ofiara przejścia – paschy – ze śmierci do życia.
- Menora jest symbolem krzewu gorejącego, z którego przemówił Bóg do Mojżesza.
Jej obecność na ołtarzu Eucharystii przypomina nam, że nowym Mojżeszem – prawodawcą i przewodnikiem ludu – jest Jezus Chrystus. To właśnie Syn Boży jest Prorokiem, który jako jedyny widział Boga twarzą w twarz, czego nie doświadczył Mojżesz, oglądając Boga jedynie „z tyłu”. Gorejący krzew to też znak Boga objawiającego prawdę o sobie. W Eucharystii przyjmujemy prawdziwego Boga, który wchodzi w głęboką komunię ze swoim ludem.
- Menora to symbol drzewa życia.
Drzewem życia, które otrzymaliśmy od Boga jest życie Jego Syna, Jezusa Chrystusa, który umarł na drzewie krzyża dla naszego zbawienia. W Eucharystii otrzymujemy prawdziwe życie w ciele i krwi Jezusa Chrystusa.
- Symbol Ducha Świętego
Menora jako siedmioramienny świecznik przypomina o siedmiu darach Ducha Świętego. Przypomina nam, że wszystko, co dokonuje się w Eucharystii jest działaniem samego Boga, który daje się swojemu ludowi, jednoczy go i napełnia Duchem Świętym dla uświęcenia, umocnienia i odpuszczenia grzechów.
- Symbol Izraela