Mamy przyjemność poinformować, że Naczelny Sąd Administracyjny na posiedzeniu 27 czerwca 2024 roku oddalił skargę kasacyjną Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji a tym samym zgodni z wyrokiem WSA z 13 października 2022 r. decyzja Ministra o wykreśleniu Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce z Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych została uchylona. W świetle tego wyroku, nasz Kościół może działać bez przeszkód jako pełnoprawny Kościół, posiadając wszystkie obowiązki i prawa przysługujące Kościołom w myśl Konstytucji RP, ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz innych przepisów prawa dotyczących Kościołów.
Sytuacja prawna
Spór o rejestrację naszego Kościoła toczył się cztery lata. W lipcu 2020 roku Prokurator Generalny wniósł sprzeciw do MSWiA ws. wpisania Reformowanego Kościoła Katolickiego do Rejestru. Pomimo, że nasza wspólnota była już wpisana do tego rejestru decyzją ministra Mariusza Kamińskiego, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ocenił, że rejestracja Kościoła, ze względu na dopuszczanie sakramentalnego małżeństwa par homoseksualnych, naraża członków na błędne rozumienie rzeczywistych form życia religijnego i zasad doktrynalnych.
W rezultacie, 15 września 2020 roku MSWiA wydało decyzję o nieważności rejestracji, powołując się na art. 18 Konstytucji RP, który definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.
Walka o uznanie
W październiku 2020 roku Reformowany Kościół Katolicki złożył do MSWiA wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, a do działań przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich. Pomimo to, MSWiA podtrzymało swoją decyzję.
Następnie, w styczniu 2021 roku, nasi prawnicy, Rafał Karbowniczek i Małgorzata Karasińska z Kancelarii DZP, złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W czerwcu 2021 roku WSA w Warszawie wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonania zaskarżonej decyzji, co umożliwiło dalsze legalne funkcjonowanie naszego Kościoła.
Ostateczne orzeczenie w tej sprawie zapadło 13 października 2022 roku, gdy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o stwierdzeniu nieważności wpisu do rejestru. Prokurator Generalny oraz MSWiA wniosło jednak skargę kasacyjną do NSA na wyrok WSA, co spowodowało, że sprawa trwała kolejne dwa lata.
W lutym tego roku Prokurator Prokuratury Krajowej wycofał skargę kasacyjną, a na posiedzeniu 27 czerwca 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną MSWiA.
Znaczenie Wyroku
W opinii wielu prawników, wyrok w naszej sprawie nie dotyczy wyłącznie naszego Kościoła, ale ma znaczenie dla wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych działających w RP. Stanowi argument na rzecz pewności wpisu do Rejestru, na podstawie którego działa większość Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.
Podziękowania
Chcielibyśmy wyrazić naszą głęboką wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w tę sprawę, wymieniając zwłaszcza:
- Pana Rafała Karbowniczka – Kancelaria DZP
- Panią Małgorzatę Karasińską – Kancelaria DZP
- Panią Agnieszkę Filak – Stowarzyszenie SOISH
- Panią Karolinę Gorczyca-Barszczewska – Kancelaria Gorczyca-Barszczewska
- Pana Jarosława Jagurę – Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Dziękujemy również wszystkim osobom z nami sympatyzującym oraz członkom i członkiniom Kościoła, którzy wspierali nas w tych trudnych chwilach. Szczególne podziękowania kierujemy do prawników reprezentujących nasz Kościół, których determinacja i profesjonalizm pozwoliły osiągnąć ten sukces.
Przyszłość
Dzięki wyrokowi Naczelnego Sądu Administracyjnego możemy teraz skupić się na naszej misji duchowej i społecznej bez obaw o prawne przeszkody. Zapraszamy wszystkich do wspólnego tworzenia przyszłości naszego Kościoła, w którym każda osoba jest mile widziana.
biskup Tomasz Puchalski
______________
Więcej informacji o sprawie znajdziecie tutaj:
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-wykreslenie-zwiazku-wyznaniowego-z-rejestru-narusza-konstytucje
https://www.ekumenizm.pl/spoleczenstwo/reformowani-katolicy-zwyciezyli-przed-nsa/