Wigilia Zesłania Ducha Świętego


Uroczystość Zesłania Ducha Świętego to jedno z najważniejszych świat chrześcijańskich, które można umieścić na drugim miejscu po Świętym Triduum Paschalnym. Chrystus złożył siebie w ofierze, zmartwychwstał i wstąpił do nieba aby od Ojca posłać nam Ducha Świętego, który jest Bogiem nieustannie przebywającym z nami, pouczającym nas i prowadzącym, pocieszającym i towarzyszącym, uzdrawiającym i przemieniającym. To Duch Święty sprawia, że Kościół istnieje, Słowo Boże działa z mocą a sakramenty rzeczywiście skuteczne.

Podobnie jak Niedziela Wielkanocna, również Niedziela Zesłania Ducha Świętego posiada swoją, wyjątkowo uroczystą Wigilię. Składa się ona z uroczystego zapalenia świec (lucenarium), przywoływania Ducha Świętego (akatyst), długiej Liturgii Słowa (6 czytań), Liturgii Sakramentów chrztu i bierzmowania oraz Liturgii Eucharystii.
W starożytnym Kościele ta własnie Liturgia była drugim dniem udzielania sakramentu chrztu i bierzmowania osobom, które nie mogły z różnych powodów przyjąć ich w Noc Paschalną.

Nie tylko mamy nadzieję ale pewność płynącą z naszej wiary, że w czasie tej Liturgii zstąpi Duch Święty. Jest to święto narodzin Kościoła. To święto przypomina nam, że niebo już jest na ziemi wszędzie tam, gdzie panuje Bóg w swoim Duchu, wszędzie tam, gdzie wierzący otwierają swoje życie na Słowo Boga.

Zapraszamy każdą osobę, która chce doświadczyć wyjątkowości tego dnia i wigilijnej liturgii.

  • LITURGIA W POZNANIU
    sobota 19 maja, godz. 19:00
    Poznań, ul. Św. Wojciech 25/7 (kaplica domowa, kamienica, 3 piętro)