Triduum Paschalne


Triduum Paschalne czyli Trzy Dni Paschalne, to najkrótszy i najważniejszy okres liturgiczny Kościoła. Zaczyna się on w czwartek w czasie zachodu słońca, gdy rozpoczynamy pierwszą celebrację Triduum, Liturgię Wieczerzy Pańskiej – upamiętnia ona ostatni świąteczny posiłek Jezusa z Jego przyjaciółmi, w czasie którego ustanowił nowy Lud Boży, Kościół.

W Wielki Piątek najważniejszą celebracją jest Liturgia Męki Pańskiej – duchowo towarzyszymy Jezusowi w jego drodze na miejsce egzekucji – Golgotę, jesteśmy przy nim gdy wypowiada ostatnie słowa i oddaje ducha. Adorujemy Krzyż, znak miłości Boga, modlimy się za Kościół, świat i wszystkich ludzi. Tak mija Wielki Piątek.

Wielka Sobota to jedyny dzień w roku gdy nie sprawuje się Eucharystii – upamiętnimy w ten sposób spoczynek Jezusa w grobie. W ten dzień staramy się zachować ciszę, pościmy i rozważamy wielkie dzieła Boga. Rano sprawuje się Ciemną Jutrznie, w ciągu dnia odmawiamy psalmy i czytamy słowo Boże.

Gdy zapada noc rozpoczyna się Święta Noc Zmartwychwstania Pańskiego. Gdy zachodzi słońce zjeżdżamy się i schodzimy do naszej kaplicy gdzie czekamy aż będzie zupełnie ciemno. Wtedy pośród ciemności, rozpalamy paschalny płomień i towarzyszymy Jezusowi zwyciężającemu śmierć i powstającemu z martwych. Śpiewamy hymny i psalmy chwały, czytamy o wielkich działach stworzenia i zbawienia świata, błogosławimy wodę chrzcielną, odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne, udzielamy chrztów i bierzmowania, przyjmujemy nowe siostry i braci do Kościoła, sprawujemy uroczystą Eucharystię. Na Wigilię Paschalną przynosimy również pokarmy do pobłogosławienia na wielkanocny stół. Po Liturgii cała wspólnota zaczyna świętowanie wspólnym świątecznym posiłkiem. W Niedziele rano sprawowana jest kolejna wielkanocna Liturgia Eucharystii, dla tych, którym mało świętowania w nocy. Triduum Paschalne kończymy Nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

 • WSPÓLNOTA W POZNANIU
 • Czwartek, 13 kwietnia
  Godz. 19:00 – Liturgia Wieczerzy Pańskiej
  Godz. 21:30 – Liturgia Godzin – Godzina Czytań
 • Piątek, 14 kwietnia
  Godz. 8:00 – Jutrznia
  Godz. 12:00 – Modlitwa w ciągu dnia
  Godz. 15:00 – Droga Krzyżowa
  Godz. 18:00 – Liturgia Męki Pańskiej
  Godz. 20:00 – Medytacja
 • Sobota, 15 kwietnia
  Godz. 8:00 – Jutrznia
  Godz. 12:00 – Modlitwa w ciągu dnia
  Godz. 17:30 – Nieszpory
  Godz. 20:30 – Liturgia Wigilii Paschalnej
 • Niedziela, 16 kwietnia
  Godz. 8:30 – Liturgia Eucharystii
  Godz. 18:00 – Nieszpory
 • Poniżej na grafice znajdziesz również informacje o celebracji Triduum Paschalnego w Warszawie