Synod ECC – odważnie ku wyzwaniom


„Z mocnymi korzeniami – odważnie ku wyzwaniom” – pod takim hasłem odbył się Międzynarodowy Synod Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej (Ecumenical Catholic Communion) w Fort Worth w Teksasie, USA.

synod 1Ponad 200 delegatów świeckich i duchownych wspólnie się modliło i rozmawiało na tematy ważne dla naszych Kościołów lokalnych. Synod w sposób szczególny zajął się różnymi grupami wewnątrz ECC, które pragniemy jeszcze lepiej zaangażować w życie Kościoła: kobiety, Latynosi oraz młodzież. W czasie Synodu, Biskup Tom Altepeter, przewodniczący „Komisji Międzynarodowej” zaprezentował jej prace. Zadaniem komisji jest przygotowanie „mapy drogowej”, która pomoże w przyjmowaniu do Wspólnoty nowych Kościołów lokalnych spoza USA. Konieczność stworzenia takiego prawa jest spowodowana dużą ilością próśb o przyjęcie duchownych i wspólnot z różnych części świata m.in. Meksyku, Indii, Filipin, Brazylii itd. Członkami Komisji są m.in. Łukasz Nowicki, Przewodniczący Izby Świeckich Kościoła w Polsce oraz Ks. Tomasz Puchalski, Wikariusz Biskupi na Polskę.

W czasie Synodu Biskup Przewodniczący Franciszek Krebs zaprezentował cele Wspólnoty na najbliższe lata a są to m.in.: wsparcie powołań do kapłaństwa wśród młodych i pomoc w finansowaniu studiów teologicznych, pogłębianie relacji ekumenicznych z partnerami w ramach Narodowej Rady Kościołów w USA. Ważnym zadaniem na najbliższe dwa lata będą również prace Komisji Konstytucyjnej, która ma się zająć uproszczeniem Konstytucji ECC aby znajdowały się w niej rzeczy najważniejsze dla działania Kościołów we Wspólnocie.

synod 2Biskup Przewodniczący zaprezentował również najnowsze pełne statystyki Wspólnoty wg których obecnie w Kościołach zrzeszonych w ECC mamy blisko 7 tyś pełnoprawnych członków oraz co najmniej drugie tyle osób uczestniczących w Liturgiach i życiu parafii, którzy nie są jeszcze oficjalnie członkami, w czasie Synodu obecni byli również przedstawiciele wspólnot, które aplikują o przyjęcie do ECC – w najbliższym czasie powitamy m.in. Parafię pw. Matki Boskiej z Guadelupe z Chicago, której proboszczem jest ksiądz polskiego pochodzenia, Tomasz Pels. Wspólnota ta ma w większości parafian języka hiszpańskiego – jest to kolejne wyzwanie dla Wspólnoty ponieważ parafie hiszpańskojęzyczne rozwijają się w bardzo szybkim tempie. W czasie Synodu Biskup Armando Leyva, który jest odpowiedzialny za wspólnoty języka hiszpańskiego skierował bardzo ważne przesłanie do Synodu, celebrował też Eucharystię razem z duchownymi podległych mu parafii.

W środę wczesnym rankiem (już o 6:00) rozpoczęliśmy dzień Eucharystią w czasie której brat Rick Klaich ze wspólnoty benedyktynów przyjął święcenia diakonatu. Został posłany do posługi w Parafii Ducha Świętego w Bostonie. W czasie Synodu zatwierdzono budżet Wspólnoty na najbliższe dwa lata i przyjemnością odnotowano fakt, że Wspólnota jest „na plusie” (szczegółowe dane znajdziesz tutaj)

Synod zakończył się wprowadzeniem w urząd nowych przewodniczących i wiceprzewodniczących Izby Świeckich oraz Izby Duchownych. Biskupi w obecności Synodu podpisali również Przymierze z Kolorado, o którym więcej przeczytasz tutaj.

Bardzo radosnym wydarzeniem w czasie Synodu było również jednogłośne powołanie do istnienie nowej Diecezji Środkowej Ameryki oraz zatwierdzenie jej nowego Biskupa Rafe Adamsa. Nowe Diecezja obejmuje swoim zasięgiem środkowe stany USA.

Reformowany Kościół Katolicki w Polsce jest pełnoprawnym członkiem Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej od 2011 roku, na Synodzie reprezentowany był przez Łukasza Nowickiego, Przewodniczącego Izby Świeckich Kościoła w Polsce oraz Ks. Diakon Przemysław Cichosz, Duszpasterz Parafii w Warszawie oraz Ks. Prezbiter Tomasz Puchalski, Proboszcz Parafii w Poznaniu oraz Wikariusz Biskupi na Polskę.

Więcej informacji, nagrań audio i wideo, zdjęć i dokumentów synodalnych znajdziecie na oficjalnej stronie Synodu, przygotowanej przez Dariusza Grochockiego, członka Misji w Krakowie. Stronę znajdziesz tutaj.