Poznań | Triduum PaschalneTriduum Paschalne czyli trzy dni świąt paschalnych (wielkanocnych) w czasie których przeżywamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Są to trzy najważniejsze dni i liturgie w roku Kościoła.

Na Triduum Paschalne składają się:
1) Wielki Piątek, który zaczyna się w czwartek wieczorem z zachodem słońca. Tego dnia celebrowane są Liturgie Wieczerzy Pańskiej (w czwartkowy wieczór, która rozpoczyna obchody świąt paschalnych) oraz Liturgia Męki Pańskiej w piątkowe popołudnie, która upamiętnia czas śmierci Jezusa.

2) Wielka Sobota to dzień, który rozpoczyna się w piątkowy wieczór. Jest to czas ciszy, gdy upamiętniamy Jezusa pochowanego w grobie. Tego dnia nie sprawujemy Liturgii Eucharystii, nie odbywają się żadne uroczyste Liturgie jedynie modlitwa psalmami i słuchanie słowa Bożego. To dzień oczekiwania gdy Jezus zstąpił do otchłani, z której wyprowadził prarodziców. W naszym Kościele tego dnia nie święci się pokarmów.

3) Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to dzień, który rozpoczyna się w paschalną noc gdy chrześcijanki i chrześcijanie gromadzą się na świętej wigilii paschalnej – najważniejszej Liturgii w ciagu roku. W noc paschalną stajemy się świadkami zmartwychwstania Jezusa. Jest to najradośniejszy dzień upamiętniający zwycięstwo Jezusa nad złem i śmiercią.
Po wschodzie wielkanocnego słońca sprawuje się przez cały dzień Liturgie Eucharystii, wykrzykuje radosne Alleluja i Chrystus Zmartwychwstał! To zawołanie będzie nam towarzyszyło aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świetego. Niedziela Zmartwychwstania kończy się Nieszporami Paschalnymi, odmawianymi w niedzielny wieczór. Rozpoczynają one Tydzień Paschalny – Oktawę Zmartwychwstania Pańskiego, w czasie której codziennie sprawuje się Liturgię Eucharystii.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania chrześcijańskiej Paschy razem z reformowanymi katolikami i katoliczkami w Poznaniu przy ul. Św. Wojciech 25/7.

CZWARTEK | 18 KWIETNIA
LITURGIA WIECZERZY PAŃSKIEJ
godz. 19:00

PIĄTEK | 19 KWIETNIA
LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ
godz. 18:00

SOBOTA | 20 KWIETNIA
WIGILIA PASCHALNA
godz. 21:00

NIEDZIELA | 21 KWIETNIA
LITURGIA EUCHARYSTII
godz. 10:30
NIESZPORY PASCHALNE
godz. 18:00