Noc Świątyń w PoznaniuJuż po raz drugi kaplica reformowanych katolików w Poznaniu weźmie udział w Nocy Świątyń, która 16 września odbędzie się w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. 

Organizatorzy Nocy Świątyń o wydarzeniu piszą:
Idea Nocy Świątyń powstała w Warszawie, gdzie działa wiele wspólnot religijnych, biorących udział w corocznej Nocy Muzeów. Wraz z członkami tych wspólnot doszliśmy do wniosku, że warto zaszczepić tę ideę i otworzyć drzwi świątyń, aby pokazać świat na co dzień niedostępny dla warszawiaków i warszawianek.
W 2016 roku do Warszawy dołączył Poznań, a w 2017 Kraków.

Naszym celem jest ukazanie Warszawy, Poznania i Krakowa jako miast wielokulturowych, różnorodnych i otwartych, które swe tradycje wielokulturowości pielęgnują od kilkuset lat. Uważamy, że w obecnej sytuacji, gdy niechęć do wszelkiej „inności” jest coraz mocniej zauważalna, tego typu inicjatywy mogą umożliwić poznanie grup społecznych zagrożonych stereotypowym postrzeganiem. Uważamy, że bezpośredni kontakt z przedstawicielami mniejszości religijnych pomoże w przełamaniu ewentualnych uprzedzeń.

Chcemy by Noc Świątyń była okazją do odwiedzenia miejsc najważniejszych dla przedstawicieli i przedstawicielek różnych wyznań.
Wierzymy, że będzie to czas zwiedzania niezwykłych budowli i wyjątkowych miejsc, rozmów z członkami wspólnot religijnych, zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości. Będzie to również wydarzenie o charakterze kulturalnym, któremu towarzyszyć będą koncerty, prezentacje czy warsztaty.

Odwiedzając naszą poznańską kaplice dowiesz się jakie jest jej znaczenie, dlaczego znajduje się w niej specyficzny układ, co oznaczają ikony itp. Tradycyjnie będzie to też okazja by lepiej poznań reformowanych katolików. Noc Świątyń u reformowanych katolików rozpocznie Liturgia Eucharystii w naszym rycie – kaplica to przecież przede wszystkim miejsce do sprawowania Liturgii, dlatego własnie w ten praktyczny sposób zaprezentujemy jej funkcjonowanie a przy okazji osoby chętne będą mogły się pomodlić razem z nami.

Obok Parafii Reformowanego Kościoła Katolickiego w poznańskiej Nocy Świątyń bierze udział sześć wspólnot w tym Kościół Zielonoświątkowy, Ewangeliczny Kościół Reformowany, Kościół Prawosławny, Muzułmańskie Centrum Kulturalno Oświatowe, Świątynia buddyjska Ośrodka Jungdrung BON, Parafia rzymskokatolicka Wszystkich Świętych. Zobacz mapę wspólnot religijnych, które 16 września zapraszają mieszkańców Poznania w swoje mury.

  • WAŻNE INFORMACJE I PROGRAM KAPLICY REFORMOWANYCH KATOLIKÓW

Parafia Reformowanego Kościoła Katolickiego
ul. św. Wojciech 25/7, 61-749 Poznań
www.starokatolicy.eu
godziny otwarcia: 17:50-22:00
ZTM: Małe Garbary, Plac Wielkopolski

17.50 – wprowadzenie do Liturgii Eucharystii w rycie reformowanych katolików
18.00 – liturgia Eucharystii w rycie reformowanych katolików
19.00 – kim jesteśmy, czyli reformowani katolicy o sobie
19.30 – kaplica, czyli przestrzeń liturgiczna reformowanych katolików (symbole, ikony, relikwie)
20.00 – kim jesteśmy, czyli reformowani katolicy o sobie
20.30 – kaplica, czyli przestrzeń liturgiczna reformowanych katolików (symbole, ikony, relikwie)
21.00 – kim jesteśmy, czyli reformowani katolicy o sobie
21.30 – kaplica, czyli przestrzeń liturgiczna reformowanych katolików (symbole, ikony, relikwie)

Tak Noc Świątyń wyglądała w naszej poznańskiej kaplicy w 2016 roku.