Niedziela Chrystusa Migranta


Ogromnie poruszają mnie wiadomości o osobach, które z różnych powodów zmuszone są do opuszczenia swoich domów i szukania schronienia. Często spowodowane jest to przemocą, wojną, prześladowaniami czy ubóstwem. Wiele osób zastanawia się jak im pomóc. Razem z Radą Kościoła chcę was serdecznie zaprosić do bardzo konkretnego zaangażowania na rzecz osób w kryzysie uchodźczym, migrantów i migrantek. W związku z tym najbliższą niedzielę, 17 października 2021 obchodzić będziemy w Reformowanym Kościele Katolickim w Polsce jako Niedzielę Chrystusa Migranta.

Nazwa niedzieli nawiązuje do naszego Mistrza, który sam był migrantem, uchodźcą, uciekającym do Egiptu przed przemocą Heroda. Jest ona również przypomnieniem ewangelicznej prawdy, że w migrantach i migrantkach odnaleźć możemy Jezusa Chrystusa. Pomagając im, pomagamy Chrystusowi, który mówi nam: Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić;  byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie (Mt 25, 35).

Niedzielę Chrystusa Migranta poprzedzi swego rodzaju triduum, w którym nawiążemy do trzech konkretnych czynów miłości: postu, modlitwy i jałmużny.

W piątek, 15 października obchodzimy nasz comiesięczny post wspólny. Tego dnia pościmy w intencji migrantów i migrantek, zwłaszcza osób w kryzysie uchodźczym.

W sobotę, 16 października zachęcamy do jałmużny. Z Radą Kościoła zaproponujemy organizacje, które niosą pomoc osobom w kryzysie uchodźczym, które będziemy mogli wesprzeć.

W niedzielę, 17 października cały nasz Kościół modlić się będzie za migrantów i migrantki, zwłaszcza osoby w kryzysie uchodźczym. Liturgie Eucharystii będą sprawowane w ich intencji, przygotowana będzie również specjalna modlitwa na Niedzielę Chrystusa Migranta.

Zaproście do tej inicjatywy również znajomych i przyjaciół z innych Kościołów, razem wołajmy do Pana, ponieważ „wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego” (Jk 5.16).

Zachęcam do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na facebooku, gdzie umieszczać będziemy informacje o organizacjach oraz teksty niedzielnej modlitwy.

Niech Dobry Bóg błogosławi każdą osobę szukającą schronienia i bezpieczniejszego życia,
niech błogosławi nas wszystkich.

Wasz w Chrystusie
+Tomasz Puchalski
Biskup Kościoła