Biskup Franciszek na Boże Narodzenie 2016Przesłanie na Boże Narodzenie 2016
Biskup Franciszek Krebs

Jest coś niezwykle pociągającego w świetle rozbłyskującym w ciemności, coś niesamowicie atrakcyjnego. Jakże pełne uroku są jasne gwiazdy na tle niezmierzonego mroku kosmosu. Także i Ten, który przenika wszystko i wszystko napełnia życiem, często przychodzi jako światłość w ciemności. I jest to swego rodzaju słodko-gorzkie doświadczenie, ponieważ ciemność potrafi być tak bardzo realna, tak bardzo przerażająca i nasycona niebezpieczeństwem, podczas gdy światłość bywa budująca i pełna obietnic.

Niekiedy zło w swojej ciemności – jak ciężarówka pędząca prosto na ludzi na targu bożonarodzeniowym w Niemczech, zastrzelony ambasador na wystawie w muzeum w Turcji, czy strzelec w szwajcarskim meczecie – może nas całkowicie porazić. Stoimy wówczas i jedynie gapimy się. Ale nie jest to pogodne spojrzenie, to spojrzenie osoby oniemiałej. Podczas gdy jasność rozbłyskująca w ciemności budzi w nas zupełnie odmienne uczucia. To nie jest puste spojrzenie, to spojrzenie dociekliwe, całkowicie absorbujące obserwatora i dające mu wgląd w niekończące się możliwości.

Niekiedy światło takie budzi w nas przeczucie podobne do tego, które mamy, gdy zmierzamy w stronę własnego domu z latarką w ręku. Osobiście mam wtedy przeczucie, że moja samotność za chwilę się skończy. Chcę w ten sposób nawiązać do Światła Bożego Narodzenia, narodzonego pośród mroków świata, które teraz oglądamy. Wielu z nas żyje w poczuciu otaczającego nas zewsząd zła i ciemności.

Święta Bożego Narodzenia przypominają nam, abyśmy nie ukrywali naszej twarzy w dłoniach, ale abyśmy kierowali nasz wzrok zupełnie w inną stronę, w stronę tego Światła, od którego może przyjść do nas pokrzepienie. Pochłonięci i zafascynowani tym Światłem, Bogiem, prawdziwie poznamy, czym jest nadzieja. To właśnie nadzieja przeprowadzi nas przez każdy mrok. Nic innego. A zatem niech Boża światłość żyje w Waszych sercach i, pamiętając, że Światłość rodzi Światłość, miejcie jedni dla drugich gorące serce i uścisk, a dla wszystkich wykluczonych bądźcie tymi, którzy niosą Światłość.

Wesołych Świąt!

Biskup Franciszek Krebs
Biskup Reformowanego Kościoła Katolickiego
Biskup Przewodniczący Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej