Hypapante to greckie słowo oznaczające spotkanie. 2 lutego w Reformowanym Kościele Katolickim w Polsce obchodzimy święto, które upamiętnia wydarzenie zapisana w Ewangelii według świetego Łukasza 2, 22-32 gdy Maria i Józef przynieśli Jezusa do świątyni aby go przedstawić i ofiarować Bogu. Ze względu na ofiarowanie Jezusa, dzień ten jest nazywany również Świętem Ofiarowania Pańskiego a stara polska tradycja nazywa go „Świętem Matki Boskiej Gromnicznej”. Jak powiązać te nazwy i akcenty?
W naszym Kościele, podobnie jak wschodni chrześcijanie, nazywamy ten dzień Świętem Spotkania Pańskiego, Hypapante. Podkreślamy w ten sposób, że tajemnice, które celebrowaliśmy w okresie Narodzenia Pańskiego (Hypapante w naszym Kościele kończy okres Narodzenia Pańskiego) mają nas doprowadzić do spotkania ludu Bożego z Bogiem, w Jezusie Chrystusie. W świątyni bowiem Izrael spotyka się z Bogiem w Jezusie a reprezentantami Ludu Bożego są prorok Symeon i prorokini Anna. Święto to ma nam przypomnieć, że jako członkowie i członkinie Ludu Bożego mamy się z Bogiem spotykać i sam Bóg chce spotykać się z nami, to spotkanie jest wydarzeniem zbawiającym i przemieniającym człowieka i cały Kościół.
Miejscem naszego spotykania się z Bogiem jest osobista i wspólnotowa modlitwa. W jej czasie zapalamy świece na znak obecności Boga. Z tego powodu, już od IX wieku, tego dnia błogosławi się świece (zwane gromnicami), które zapalamy w ciagu roku w czasie modlitwy. Gromnica jest znakiem naszego czuwania i modlitwy. Prosimy tego dnia wziąć ze sobą świece do pobłogosławienia w czasie Liturgii.
Liturgia Eucharystii w Święto Hypapante celebrowana będzie w Zielonej Górze, w niedzielę 2 lutego w sali przy al. Niepodległości 16 (1. piętro) o godz. 16:15
PODSUMOWUJĄC
Liturgia Eucharystii Święta Hypapante
Niedziela, 2 lutego, godz. 16:15
Zielona Góra, al. Niepodległości 16 (1. piętro)
Zabierz z sobą świece.