Poznań | Dni Św. Willibrorda


Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Dni Świętego Willibrorda, biskupa Utrechtu, patrona naszego Kościoła. W dni Św. Willibrorda szczególnie modlimy się za wszystkich starokatolików i starokatoliczki.

Program obchodów:

1. Dzień Narodzin dla Nieba Św. Willibrorda
Data: 7 listopada
Godzina: 18:30 – Liturgia Eucharystii
Miejsce: Kaplica Świętych Cyryla i Metodego, osiedle Powstańców Warszawy 9A, Poznań

2. Wigilia Niedzieli Św. Willibrorda
Data: 9 listopada
Godzina: 16:00 – Czytanie Żywota Św. Willibrorda
Godzina: 17:00 – Wigilia Niedzieli i „Toast Św. Willibrorda”
Miejsce: Kaplica Świętych Cyryla i Metodego, osiedle Powstańców Warszawy 9A, Poznań

3. Niedziela Św. Willibrorda
Godzina: 10:45 – Jutrznia
Godzina: 11:30 – Liturgia Eucharystii i wspólne dziękczynienie za życie i świadectwo Św. Willibrorda.
Miejsce: Kaplica Świętych Cyryla i Metodego, osiedle Powstańców Warszawy 9A, Poznań

Kim był Święty Willibrord?

Święty Willibrord urodził się w Northumbrii (Anglia) około 658 roku. Po wstąpieniu do opactwa w Ripon, stał się benedyktyńskim mnichem. W wieku 20 lat udał się do Irlandii, aby kształcić się u świętego Egberta. W 688 roku przyjął święcenia prezbiteratu, a dwa lata później wyruszył jako misjonarz do Fryzji z grupą towarzyszy.

Początkowo osiedlił się w Austrazji, a później w Anwerpii. Jego działalność misyjna była wspierana przez świętego Amada, biskupa Utrechtu, jednak napotkał opór ze strony Suitberta, który widział w nim intruza. Zmuszony do działania, Willibrord udał się do Rzymu, gdzie papież udzielił mu święceń biskupich w 695 roku.

Po śmierci Amada osiedlił się na stałe w Utrechcie, gdzie zbudował katedrę, dom biskupi oraz szkołę katedralną. Wzniósł także kościół w Trewirze, klasztor w Echternach i założył opactwo w Limburgu.

Jego działalność misyjna obejmowała także Szlezwik i Danię, gdzie ledwo uniknął śmierci. Ugościł go książę Turyngii, Heden II, a później chrzcił przyszłego króla Pepina III na dworze Pepina II. Pokonał Radboda, władcę Fryzów, wrogiego chrześcijaństwu.

Willibrord zmarł 7 listopada 739 roku w opactwie Echternach, gdzie do dziś znajduje się jego grób. W ikonografii przedstawiany jest w stroju biskupim, a jego atrybuty to: beczka, dzban, dziecko na księdze, model świątyni i źródło. Legenda głosi, że dokonywał cudów, w tym napełnienia beczki winem i uzdrowienia biednego dziecka.

Czekamy na Was w te szczególne dni!