Wspólnota online


Okres pandemii zmienił nasz sposób życia, również jako wspólnot chrześcijańskich. Musieliśmy znaleźć wiele nowych rozwiązań. Od pewnego czasu zaobserwowaliśmy też wzrost zainteresowania naszym Kościołem, więcej osób się z nami kontaktuje i uczestniczy np. w transmisjach Liturgii. Pytacie nas o wspólnoty w różnych częściach Polski, bardzo często musimy wam odpowiedzieć, że „jeszcze nas tam nie ma”.

Obecnie nasz Kościół posiada zaledwie kilka wspólnot w kraju, mamy niewielką ilość duchownych co sprawia, że trudno nam jest odpowiedzieć na wszystkie wasze duchowe i wspólnotowe potrzeby.

Pandemia i lockdown pokazały nam jednak, że część naszej aktywności możemy przenieść do świata wirtualnego. Możemy się spotkać online, rozmawiać, rozważać słowo Boże, modlić się za siebie i uwielbiać Boga.

Wychodząc naprzeciw waszym oczekiwaniom, zainteresowaniu naszym Kościołem i pragnieniu poznawania Boga we wspólnocie otwartej i przyjacielskiej, chcemy wam zaproponować „wspólnotę online”.

Projekt ten jest kierowany w pierwszej kolejności do osób, które nie mogą uczestniczyć w życiu lokalnych wspólnot, a chciałyby zostać reformowanymi katolikami i katoliczkami lub po prostu razem z nami dzielić się swoim doświadczeniem, modlić się, czytać Pismo Święte czy rozmawiać. Serdecznie zapraszamy również osoby związane już z naszymi lokalnymi wspólnotami, które chcą skorzystać z tej formy pogłębienia wiary i budowania relacji z siostrami i braćmi.

Jak będzie wyglądać wspólnota online?
Bazować będziemy na cotygodniowych spotkaniach modlitewno-biblijnych z nieodłącznym dla nas „ósmym sakramentem” czyli kawą lub herbatą.

Jeśli będzie to możliwe, przynajmniej raz w roku odbywać się będą rekolekcje „w realu” dla wszystkich członków i członkiń wspólnoty online.

Nie da się w pełni stworzyć reformowano katolickiej wspólnoty bez sakramentów. Ich niestety nie da się celebrować online. Co w tej sytuacji? Zapraszamy, aby przynajmniej raz na jakiś czas, choćby raz w roku, w zależności od możliwości, odwiedzić jedną z lokalnych wspólnot gdzie celebrowane są sakramenty. Istnieje też możliwość, że nasi duchowni, którzy podróżują po Polsce, odwiedzą okolice w której mieszkają osoby ze „wspólnoty online” i będą z nimi sprawować Liturgię Eucharystii i inne sakramenty.

Osoby uczestniczące w spotkaniach wspólnoty online, jeśli będą chciały, będą miały możliwość oficjalnego przystąpienia do Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce.

Jeśli chcesz dołączyć do wspólnoty online, poznać nas lepiej, zobaczyć czy taka forma jest również dla ciebie, skontaktuj się z nami wysyłając email:

Tomasz Puchalski, biskup Kościoła
prezbiter.rkk@gmail.com
lub kontaktując się z nami poprzez facebook.

Pierwsze spotkanie wspólnoty odbędzie się w poniedziałek 26 października o godz. 20:30