Liturgia domowa w czasie epidemiiW związku z trwającą epidemią nowego koronawirusa, który wywołuje bardzo poważną chorobę COVID-19, prezbiterium czyli duchowni Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce, mając na uwadze bezpieczeństwo członków i członkiń Kościoła, 12 marca 2020 roku podjęło decyzję o zawieszeniu publicznych Liturgii Kościoła do czasu, aż sytuacja nie zostanie opanowana.

Mimo tej trudnej sytuacji nasi duchowni codziennie celebrują Liturgie modląc się za Kościół, świat i ustanie epidemii.

Transmisja niestety nie zastąpi wspólnej celebracji liturgicznej. Można użyć tutaj analogii do pocałunku w czasie rozmowy poprzez komunikator online – nigdy on nie będzie prawdziwym pocałunkiem. Jak Naród Wybrany w czasie niewoli babilońskiej możemy wołać za autorem Psalmu 137 „Nad rzekami Babilonu – tam myśmy siedzieli i płakali, kiedyśmy wspominali Syjon.”, „Jeruzalem, jeśli zapomnę o tobie, niech uschnie moja prawica! Niech język mi przyschnie do podniebienia, jeśli nie będę pamiętał o tobie, jeśli nie postawię Jeruzalem ponad największą moją radość.” Wspólne celebrowanie Liturgii Eucharystii to dla chrześcijan i chrześcijanek przebywanie na Syjonie, w Świątyni, w której z Chrystusem sprawujemy kult Boga oddając Mu cześć i chwałę.

Tęskniąc więc za gromadzącym się Kościołem aby celebrować święte tajemnice Boga i Jego obecność pośród ludu, pielęgnujemy naszą wiarę, odkrywamy jeszcze mocniej, że jako Kościół żyjemy i służymy Bogu również wtedy gdy nie możemy zgromadzić się na Liturgii.

W czasie rozłąki szukamy jednak sposobów na podtrzymanie kontaktu, rozniecanie tęsknoty, aby z jeszcze większą radością spotkać się, gdy tylko będzie to możliwe.

Dlatego właśnie zapraszamy do wspólnej modlitwy w czasie celebracji, które odbywają się w naszej poznańskiej kaplicy, a które są celebrowane online za pośrednictwem serwisu YouTube. Streaming z kaplicy znajdziecie na naszym kanale youtube.pl/starokatolicy oraz facebook.com/rkkpolska

W tym czasie serdecznie polecamy również celebrowanie domowych Liturgii używając do tego Liturgii Godzin lub Iubilate Domino, zwłaszcza przygotowywanego specjalnie na ten czas, które można pobrać z tej strony.