Środa Popielcowa rozpoczyna w Reformowanym Kościele Katolickim okres ćwiczeń duchowych, które nazywamy Przygotowaniem Paschalnym. Mają nam one pomóc odnowić naszą relację z Bogiem i przygotować się na najważniejsze święta chrześcijan czyli Paschę, zwaną też Wielkanocą.
Pascha to słowo z języka hebrajskiego oznaczające „przejście”. Pierwotnie była to pamiątka wyjścia Hebrajczyków z Egiptu, w którym byli niewolnikami. Wydarzenie to opisana jest w biblijnej Księdze Wyjścia.
Jezus, jego rodzina, uczniowie i przyjaciele, jako pobożni żydzi, świętowali Paschę. Aż do tej wyjątkowej, około roku 33 naszej ery, która wydarzyła się w ostatnim roku ziemskiego życia Jezusa gdy najpierw uroczyście wjechał On do Jerozolimy, spożył wieczerzę paschalną z przyjaciółmi, został niesprawiedliwie oskarżony, aresztowany i brutalnie skatowany. Wykonano na nim niesprawiedliwy wyrok śmierci poprzez ukrzyżowanie – karę dla najgorszych zbrodniarzy – i pochowano w nowym grobie, który udostępnił potajemny uczeń Jezusa, Józef z Arymatei.
W końcu, jak opowiadali świadkowie tych wydarzeń, po trzech dniach grób był pusty a setki osób potwierdzało, że widziało Jezusa, rozmawiali z nim a on udzielał im pouczeń i wyjaśniał co się stało.
Oryginalna Pascha Hebrajczyków, przez wspomniane wyżej wydarzenia, nabrała zupełnie nowego znaczenia. Żydzi i żydówki, którzy znali Pismo i pobożnie wyczekiwali obiecanego w nim Mesjasza, rozpoznało go w Jezusie umęczonym, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym – zapowiadali to wszystko prorocy Pierwszego (Starego) Testamentu.
Pascha stała się w ten sposób świętem chrześcijanek i chrześcijan, którzy w te wyjątkowe dni, nazwane później Triduum Paschalnym, przeżywają wydarzenia z Jerozolimy pierwszego wieku tj. ostatnią wieczerzę, pasję i smierć Jezusa, ciszę zamkniętego i opieczętowanego grobu oraz w końcu chwałę zmartwychwstania Jezusa. Są to „Święta Przejścia” ze śmierci do życia, z ciemności do światła, ze strachu do mocy, z upokorzenia do chwały – Święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestu dni przygotowania na te wyjątkowe wydarzenia.
W Okresie Przygotowania Paschalnego chcemy odnawiać nasze przymierze z Bogiem, w którym uczestniczymy dzięki sakramentowi chrztu świetego.
Serdecznie zapraszamy do przeżycia Środy Popielcowej, Okresu Przygotowania Paschalnego oraz Świąt Paschalnych razem z reformowanymi katolikami i katoliczkami.
W Środę Popielcową Liturgie wraz z nabożeństwem posypania głów popiołem celebrować będą:
W POZNANIU
o godz. 18:30 w kaplicy pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego przy ul. Święty Wojciech 25/7 (kamienica, 3 piętro)
W WARSZAWIE
o godz. 18:00 przy ul. Siecznej 69a/38
W GRUDZIĄDZU
o godz. 19:00 w kaplicy pod wezwaniem Narodzenia Pańskiego przy ul. Kulerskiego 11 (piętro 1)
W GDYNI
o godz. 18:00 przy ul. Chylońskiej 42 (Bistro Mała Syberia)
Serdecznie zapraszamy.