Poznań | Święto Hypapante


Hypapante to greckie słowo oznaczające spotkanie. 2 lutego w Reformowanym Kościele Katolickim w Polsce obchodzimy święto, które upamiętnia wydarzenie zapisana w Ewangelii według świetego Łukasza 2, 22-32 gdy Maria i Józef przynieśli Jezusa do świątyni aby go przedstawić i ofiarować Bogu. Ze względu na ofiarowanie Jezusa, dzień ten jest nazywany również Świętem Ofiarowania Pańskiego a stara polska tradycja nazywa go „Świętem Matki Boskiej Gromnicznej”. Jak powiązać te nazwy i akcenty?

W naszym Kościele, podobnie jak wschodni chrześcijanie, nazywamy ten dzień Świętem Spotkania Pańskiego, Hypapante. Podkreślamy w ten sposób, że tajemnice, które celebrowaliśmy w okresie Narodzenia Pańskiego (Hypapante w naszym Kościele kończy okres Narodzenia Pańskiego) mają nas doprowadzić do spotkania ludu Bożego z Bogiem, w Jezusie Chrystusie. W świątyni bowiem Izrael spotyka się z Bogiem w Jezusie a reprezentantami Ludu Bożego są prorok Symeon i prorokini Anna. Święto to ma nam przypomnieć, że jako członkowie i członkinie Ludu Bożego mamy się z Bogiem spotykać i sam Bóg chce spotykać się z nami, to spotkanie jest wydarzeniem zbawiającym i przemieniającym człowieka i cały Kościół.

Miejscem naszego spotykania się z Bogiem jest osobista i wspólnotowa modlitwa. W jej czasie zapalamy świece na znak obecności Boga. Z tego powodu, już od IX wieku, tego dnia błogosławi się świece (zwane gromnicami), które zapalamy w ciagu roku w czasie modlitwy. Gromnica jest znakiem naszego czuwania i modlitwy. Prosimy tego dnia wziąć ze sobą świece do pobłogosławienia w czasie Liturgii.

Liturgia Eucharystii w święto Hypapante celebrowana będzie w kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce w wigilię tego święta tj. w sobotę 1 lutego o godz. 18:00. Spotkamy się jak zawsze w kaplicy przy ul. Św. Wojciech 25/7 (kamienica, 3 piętro)

Po Liturgii serdecznie zapraszamy wszystkie osoby w niej uczestniczące na kolację.
Od kilku lat w naszej wspólnocie przywracamy starożytny zwyczaj „naleśnikowej kolacji” w święto Hypapante. Ma ono swoje korzenie w V wieku gdy biskup Rzymu, Galezjusz I, obdarowywał zmęczonych pielgrzymów przybywających do Wiecznego Maista naleśnikami. Ich kształt i kolor miały przypominać słońce, znak Chrystusa, z proroctwa Symenona:
«Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu
w pokoju, według Twojego słowa.
Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie,
któreś przygotował wobec wszystkich narodów:
światło na oświecenie pogan
i chwałę ludu Twego, Izraela».
Jeśli tylko możesz, również przygotuj tego dnia naleśniki i zabierz z sobą na kolację po Liturgii.

PODSUMOWUJĄC
Liturgia Eucharystii Święta Hypapante
Sobota, 1 lutego, godz. 18:00
Poznań, ul. Św. Wojciech 25/7
Zabierz z sobą świece.
Po Liturgii „naleśnikowa kolacja przy świecach” dla wszystkich osób uczestniczących w Liturgii. Prosimy przygotuj na nią naleśniki, które będziemy wspólnie jeść świętując ostani dzień okresu Narodzenia Pańskiego.

UWAGA!
W niedzielę 2.02 NIE MA Liturgii o godz. 10:30