Ogłoszenie Świąt 2019Uroczystość Objawienia Pańskiego, Epifanii, jest w Reformowanym Kościele Katolickim w Polsce tradycyjnym dniem uroczystego ogłoszenia świąt paschalnych (wielkanocnych). Członkowie i członkinie Kościoła właśnie datą świąt wielkanocnych opisują swoje drzwi na znak błogosławieństwa (stąd krzyż) oraz datą wielkanocną aby nieustannie ogłaszać i przypominać, że są ludźmi paschy i za Chrystusem przechodzą ze śmierci do życia.

Jest to starożytna tradycja Kościoła, o której wiemy z postanowień Pierwszego Soboru Powszechnego, który zajmował się m.in. datą obchodzenia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Patriarcha Aleksandrii w Egipcie został poproszony i zobowiązany do obliczania daty świąt Paschy i ogłoszenie jej wszystkim Kościołom katolickim co następowało w Uroczystość Epifanii. My chcemy praktykować i kontynuować tą starożytną i piękną tradycję. 

Annuntio Festorum AD 2019

Najmilsi bracia i siostry, chwała Pańska objawiła się pośród nas i zawsze będzie się objawiać.

W rytmie i wydarzeniach czasu wspominamy i przeżywamy tajemnice zbawienia. Centrum całego roku liturgicznego jest Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa, które osiąga szczyt w Niedzielę Zmartwychwstania.

W tym roku Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego będziemy obchodzili 21 kwietnia. A w każdą Niedzielę – Paschę Tygodnia – Kościół Święty uobecnia wielkie wydarzenie, przez które Chrystus zwyciężył grzech i śmierć.

Ze Świąt Paschalnych wypływają wszystkie święte dni: Środa Popielcowa, rozpoczynająca Okres Przygotowania Paschalnego jest w tym roku 6 marca, Wniebowstąpienie Pańskie 30 maja, a Zesłanie Ducha Świętego 9 czerwca. W pierwszym dniu grudnia przypada Pierwsza Niedziela Adwentu.

Również w święta Bożej Rodzicielki, apostołów, świętych i wspomnienie wiernych zmarłych, Kościół pielgrzymujący na ziemi głosi Paschę swojego Pana.

Chrystusowi, który był, który jest i który przychodzi, Panu czasu i historii, niech będzie wieczna chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen.