Nowy Biskup Przewodniczący


Trwający w dniach od 9 do 12 października 2022 Synod Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej wybrał nowego Biskupa Przewodniczącego. Został nim prezbiter Paweł Burson, który zastąpił biskupa Franciszka Krebsa, który zakończył swoje dwie kadencje. Konsekracja nowego biskupa odbyła się na zakończenie Synodu.


Biskup Paweł jest duchownym Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej od 2004 roku. Razem z biskup Katarzyną Madden zakładał wspólnotę Kościół Umiłowanego w Kolorado. Jest to jedna z największych i najbardziej aktywnych Wspólnot w Ekumenicznej Wspólnocie Katolickiej.

Biskup Paweł ukończył studia teologiczne w 1985 roku i przez ponad 20 lat pracował w społecznościach latynoamerykańskich m.in. w Gwatemali, Republice Dominikany. Zawodowo zajmuje się edukacją kulturową. Związany jest z ruchem Romero House, który zajmuje się wsparciem osób w kryzysie uchodźczym.

Prywatnie jest mężem Rosy Marii oraz ojcem trójki dzieci.

Biskup Przewodniczący jest znakiem komunii pomiędzy naszymi Kościołami, wybierany jest na czteroletnią kadencję przez Synod Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej. Paweł Burson jest trzecim Biskupem Przewodniczącym w historii naszej wspólnoty kościelnej.