Od 6 do 20 grudnia trwają Ekumeniczne Rekolekcje Adwentowe portalu Tezeusz. Już od kilku lat wśród autorów rekolekcyjnych rozważań są przedstawiciele Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce. Hasło tegorocznych rekolekcji adwentowych to: Effatha, to znaczy: Otwórz się (Mk 7, 34). Inicjatorzy rekolekcji w taki sposób zapraszają do udziału w nich oraz wyjaśniają ich idee:
Opisana w Ewangelii historia uzdrowienia głuchoniemego nie wchodzi do kanonu adwentowych czytań i nie kojarzy się bezpośrednio z okresem oczekiwania na Boże Narodzenie. A jednak właśnie słowa z tego fragmentu Ewangelii postanowiliśmy w tym roku uczynić mottem naszych adwentowych rekolekcji. Wskazują one bowiem na sprawę, która z punktu widzenia redaktorów Tezeusza wydaje się niezwykle ważna i godna przemyślenia. Badacze polskiego społeczeństwa alarmują, że nasze międzyludzkie kontakty nie przedstawiają się najlepiej, a niektóre wskaźniki, np. społecznego zaufania czy agresji wyglądają przerażająco. Wielu z nas zauważyło i odczuło to zapewne osobiście w ciągu minionego roku choćby w związku z prezydencką i parlamentarną kampanią wyborczą czy przy okazji pojawienia się w naszym kraju uchodźców. Widzimy to także na co dzień w kontaktach sąsiedzkich, profesjonalnych, handlowych itp.
Przyświecające naszemu portalowi hasło „Chrześcijanie w świecie” zobowiązuje, abyśmy sięgając do Jezusowego nauczania, starali się właściwie rozstrzygać konkretne dylematy, z którymi spotykamy się na naszej życiowej drodze. Nie zachęcamy do abstrakcyjnych rozważań. Przeciwnie, chcielibyśmy tegoroczne rekolekcje poświęcić uporządkowaniu bardzo trudnych niekiedy, konkretnych doświadczeń, których chyba nikomu ostatnio nie brakowało. Spróbujmy rzucić na nie mocne światło Ewangelii oraz wyciągnąć wnioski dla naszych działań i postaw, które powinny być naprawdę godne uczniów Jezusa.
Proponujemy w czasie Adwentu przyjrzeć się uważnie samym sobie i zastanowić się, ile w nas jest z owego głuchoniemego przed uzdrowieniem. Zadajmy sobie podstawowe pytanie: Czy słyszymy się nawzajem i czy potrafimy ze sobą rozmawiać? Następnie przełóżmy to pytanie na kilka innych przykładowo wymownych poniżej pytań:
• Dlaczego tak trudno nam niekiedy porozumieć się z innymi nawet w najprostszych sprawach?
• Jakie granice stawiamy innym w międzyludzkich relacjach?
• Czy i komu potrafimy zaufać?
• Jak przejawia się nasz szacunek do osób o odmiennych poglądach?
• Pod jakimi warunkami chcemy współpracować z innymi ludźmi i/lub udzielać im pomocy?
• Jak wygląda nasze zaangażowanie w sprawy mniejszych i większych społeczności, w których przyszło nam żyć?
• Co moglibyśmy zmienić na lepsze w naszych międzyludzkich relacjach?
Rekolekcje Tezeusza określamy od kilku lat przymiotnikiem „ekumeniczne”. Zapraszamy do udziału zarówno autorów rekolekcyjnych rozważań jak i komentatorów lub po prostu czytelników z różnych chrześcijańskich Kościołów. To taka nasza praktyczna szkoła wzajemnego otwierania się na istniejące między nami różnice – nie zawsze łatwa i przyjemna, o czym wiedzą ci, którzy już w Tezeuszowych rekolekcjach uczestniczyli w poprzednich latach.
Jak co roku przez dwa tygodnie Adwentu w portalu Tezeusz będziemy publikowali każdego dnia refleksje inspirowane codziennymi czytaniami Kościoła katolickiego, a jednocześnie związane z ogólnym hasłem rekolekcji. Niech dobry Bóg pozwoli, aby w tym czasie nasze uszy otworzyły się na słowa Pisma św., aby więzy naszych języków rozwiązały się, pozwalając nam prawidłowo mówić.