Heretyczki i Święte – Konferencja naukowa w PoznaniuZ okazji 130 rocznicy podpisania Deklaracji Utrechckiej Kościołów starokatolickich, 90 rocznicy pierwszych święceń kobiet w Polsce i 100 rocznicy uzyskania przez polskie kobiety praw wyborczych, odbyła się w Poznaniu, w Poznaniu w dniach 14-15 czerwca 2019 r, konferencja „Heretyczki i Święte – Kobiety w Kościołach i religiach”.

Wśród referatów można było zapoznać się z najnowszymi badaniami na temat święceń kobiet w Kościołach chrześcijańskich w II wieku, usłyszeć o wybitnych kobietach jak np. Św. Hildegardzie z Bingen, założycielce diakonatów ewangelickich Matce Ewie z Miechowic czy wizjonerce Krystynie Poniatowskiej.

Nie zabrakło również referatów na temat święceń kobiet w Kościołach tradycji starokatolickiej, działań ruchu na rzecz święceń kobiet w Kościele rzymskokatolickim oraz historii braci morawskich, którzy jako jedni z pierwszych ordynowali kobiety.

Konferencja rozpoczęła się nieszporami w intencji kobiet a zakończyła dyskusją na temat roli kobiet w Kościołach.

Konferencja odbyła się pod patronatem naukowym Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu.

Organizatorem Konferencji było Stowarzyszenie Reformowanych Katolików, które działa przy Reformowanym Kościele Katolickim w Polsce.

Comments are closed.