Brat Karol – znak na pustyni


KarolBrat Charles (Karol) de Foucauld (ur.15 września 1858 w Strasburgu, zmarł 1 grudnia 1916 w Tamanrasset w Algierii), francuski zakonnik i misjonarz, eremita przebywający przez wiele lat wśród muzułmańskich
Tuaregów.

Pochodził z katolickiej rodziny arystokratycznej, ale w młodości odszedł od wiary. Po ukończeniu szkoły oficerskiej Saint-Cyr odbywał służbę wojskową w Oranie. Jednak zrezygnował z kariery wojskowej i udał się w podróż do Maroko jako odkrywca. Odzyskał wiarę i wstąpił w 1890 roku do zakonu trapistów jako Maria Alberyk. W roku 1897 opuścił zakon i udał się do Ziemi Świętej, prowadził życie w klasztorze. W 1901 roku przyjął święcenia kapłańskie i osiedlił się na pustelni w Algierii.

Działał wśród Tuaregów, był także duszpasterzem we francuskich garnizonach w Afryce. Żył w pustelni w Tamanraset. Jego działalnością było stworzenie słownika tuaresko-francuskiego, przełożenie Ewangelii na język tuareski, a także poezji tuareskiej.

Zginął w 1916 roku zastrzelony przez członka muzułmańskiej sekty. Z jego inspiracji i na podstawie stworzonej przez niego reguły po jego śmierci powstało Zgromadzenie małych braci Jezusa. Później powstały inne zgromadzenia, w Polsce są obecnie min. Mali bracia i małe siostry Jezusa.

Modlitwa brata Karola

Mój Ojcze, Powierzam się Tobie. Uczyń ze mną co zechcesz.
Cokolwiek uczynisz ze mną dziękuję Ci.
Jestem gotów na wszystko, przyjmuję wszystko, aby Twoja wola spełniła
się we mnie i we wszystkich Twoich stworzeniach.
Nie pragnę nic więcej, mój Boże. W Twoje ręce powierzam ducha mego,
z całą miłością mego serca.
Kocham Cię i miłość przynagla mnie by oddać się całkowicie w Twoje ręce,
z nieskończoną ufnością, bo Ty jesteś moim Ojcem.