Wspomnienie Św. Błażeja i wyjątkowe błogosławieństwo3 lutego w Reformowanym Kościele Katolickim w Polsce wspominamy św. Błażeja, biskupa Sebasty – miasto to znajduje się na terenie dzisiejszej Turcji. Nie posiadamy wiele źródeł opowiadających o Św. Błażeju, tradycja jednak opowiada, że był on lekarzem, zrezygnował jednak z zawodu aby zostać mnichem. Po śmierci biskupa Sebasty, lokalny Synod składający się ze świeckich oraz duchownych wybrał Błażeja na swojego biskupa. Krótko po wyborze wybuchły kolejne prześladowania chrześcijan, biskup ukrywał się w jaskini, z której dalej prowadził swoim Kościołem. Znaleziono jednak miejsce, w którym ukrywał się Błażej i uwięziono go. W więzieniu nie zaprzestał głosić Chrystusa, zachowała się również opowieść, że uleczył tam kobietę, której ość przebiła gardło i groziło jej uduszenie. Biskup Sebasty nie wyrzekł się wiary, został poddany torturom i zabity.

Tradycja zachowała również inne opowieści o tym, jak Biskup Błażej pomagał ludziom w chorobach gardła dlatego własnie jest on uważany za patrona osób z problemami gardła. Tego naszego przyjaciela w niebie prosimy również aby wspierał nas modlitwą abyśmy dobrze korzystali z daru mowy.

W piątek 3 lutego wspomnimy św. Błażeja w czasie Eucharystii, udzielone zostanie również szczególne błogosławieństwo gardeł, w tym celu używa się skrzyżowanych i zapalonych świec, które symbolizują światło zmartwychwstałego Jezusa, który pokonał śmierć i cierpienie na krzyżu i niesie nam uzdrowienie.

  • Liturgia Eucharystii z błogosławieństwem gardeł celebrowana będzie w Poznaniu w piątek 3 lutego o godz. 19:00 w naszej kaplicy przy ul. Święty Wojciech 25/7.