Święto Hypapante czyli Spotkania PańskiegoHypapante, to greckie słowo i nazwa święta, które przypada w kalendarzu Reformowanego Kościoła Katolickiego 2 lutego. Upamiętnia ono wydarzenia opisane przez Ewangelistę Łukasza gdy rodzice Jezusa, przynieśli go do Świątyni Boga w Jerozolimie. Spotkali tam proroka Symeona oraz prorokinię Anne, którzy symbolizują oczekujący Izrael, wierny Lud Boga. Hypapante znaczy spotkanie – 2 lutego wspominamy więc dzień gdy Bóg w Jezusie spotyka oczekujący na niego Lud, który wiernie trwał na modlitwie.

Bóg wciąż przychodzi i spotyka się z Jego wiernym ludem, który trwa przy świetle Jego słowa i na modlitwie. Dlatego tradycyjnie tego dnia błogosławi się świece, które zapalamy w czasie modlitwy – zapalona świeca symbolizuje bowiem bliskość Boga, który chce być z człowiekiem. W polskiej tradycji świece pobłogosławione w święto Hypapante nazywamy gromnicami. Nazwa ta nawiązuje do zwyczaju ustawiania ich w oknach w czasie burz. Zwyczaj ten możemy dziś zinterpretować w nowy sposób – gromy to nasze trudności, stres, wszystko to co wywołuje w nas jakieś obawy – modlitwa to najlepszy sposób aby się od nich uwalniać. Pośród ciemności naszych lęków może zabłysnąć światło naszej modlitwy a przez to szczególnej obecności Boga, który towarzyszy nam w naszych zmaganiach. Zapraszamy więc by na świąteczną liturgię przynieść świece do pobłogosławienia.

  • W Poznaniu – Liturgia Eucharystii z błogosławieństwem świec celebrowana będzie 2 lutego o godz. 18:00 w naszej kaplicy przy ul. Święty Wojciech 25/7
  • W Warszawie – Nieszpory z błogosławieństwem świec celebrowane będą 2 lutego o godz. 19:00 przy ul. Siecznej 69a/38