Środa Popielcowa – Rozpoczynamy Przygotowanie Paschalne


Aby uzyskać popiół, trzeba coś wypalić. Aby coś wypalić, najpierw trzeba to rozpalić. Tak rozpoczynamy Okres Przygotowania Paschalnego w Reformowanym Kościele Katolickim w Polsce – od Środy Popielcowej i znaku posypania głowy popiołem. To czas, w którym pragniemy rozpalić w sobie wiarę, nadzieję i miłość, by wypalić egoizm, zło i grzech. Wpatrujemy się w Jezusa Chrystusa, który „wypalił” swoje życie, aby rozpalić nas miłością i przekazać nam życie Boga.

Czas postu

Środa Popielcowa otwiera czterdziestodniowy okres Przygotowania Paschalnego, upamiętniający 40 dni Jezusa na pustyni oraz 40 lat wędrówki Narodu Wybranego z Egiptu do Ziemi Obiecanej. W Biblii liczba czterdzieści symbolizuje proces przemiany i przygotowania, często połączony z postem. Dlatego też Środa Popielcowa jest dniem postu, który w naszym Kościele podejmujemy również w każdy piątek Okresu Przygotowania Paschalnego. Szczególny post obowiązuje od Liturgii Wigilii Wielkiego Piątku do Wigilii Paschalnej. Zachęcamy również do odnowienia starożytnej praktyki dodatkowego postu w środy.

Post jest wyrzeczeniem, które nie stanowi celu samego w sobie, lecz duchowe ćwiczenie, pomagające przemieniać serce i otwierać się na Boga oraz drugiego człowieka.

Jak reformowani katolicy celebrują Środę Popielcową?

Środa Popielcowa to nie tylko dzień postu, ale także modlitwy. Modlimy się m.in. Liturgią Godzin, której treści zapraszają nas do odnowienia relacji z Bogiem i nawrócenia serca. Przede wszystkim jednak gromadzimy się z naszymi wspólnotami na Liturgie Eucharystii lub Liturgie Słowa z Komunią Świętą poprzedza wyjątkowa Liturgia Pokutna. Podczas niej słuchamy słowa Bożego, modlimy się i posypujemy głowy popiołem. Jeśli obecny jest prezbiter lub biskup, udziela on rozgrzeszenia w ramach spowiedzi powszechnej. Szczególnie zachęcamy, aby tego dnia nie przeoczyć tego ważnego momentu i przybyć punktualnie na liturgię.

W szatach królewskich

Liturgicznym kolorem Środy Popielcowej oraz całego Okresu Przygotowania Paschalnego jest fiolet. W starożytności symbolizował on władzę królewską, a Chrystus – Król, który na krzyżu został ukoronowany i wywyższony- rządzi i przemienia świat przez miłość. Fiolet przypomina nam, że Jego pozorna porażka stała się początkiem panowania w sercach wierzących. Okres Przygotowania Paschalnego nie jest więc czasem żałoby czy smutku, lecz wyjątkowym okresem uznawania panowania Boga i Jego autorytetu w naszym życiu. Uznajemy Boga – Władce, który oddał nam swoje życie.

Okres Przygotowania Paschalnego

Już w starożytności Kościół celebrował czas przygotowania do Wielkanocy, znany pod różnymi nazwami. Pierwotnie był on przeznaczony dla katechumenów, czyli osób przygotowujących się do przyjęcia sakramentów chrztu, bierzmowania i eucharystii w Wigilię Paschalną lub w okresie paschalnym. Dziś również jest to okres, w którym wspieramy modlitwą osoby przygotowujące się do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego.

W tym roku w naszym Kościele do chrztu, bierzmowania i pierwszej eucharystii przygotowują się Maksym i Dorian, a Grzegorz i Feliks pragną przyjąć sakrament bierzmowania. Modląc się za nich i towarzysząc im w drodze wiary, sami przygotowujemy się do odnowienia naszych przyrzeczeń chrzcielnych oraz dziękujemy za dar chrztu – zanurzenia w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Zapraszamy na Liturgie Środy Popielcowej, 5 marca:

  • Poznań – Liturgia pokutna z posypaniem głów popiołem oraz Liturgia Eucharystii o godz. 7:00 oraz 18:00 w kaplicy na os. Powstańców Warszawy 9A.
  • Kraków – Liturgia Słowa z posypaniem głów popiołem oraz Komunią Świętą o godz. 19:00 przy ul. Łobzowskiej 47/5 (Siedziba Fundacji Przy Stole).
  • Zielona Góra – Liturgia pokutna z posypaniem głów popiołem oraz Liturgia Eucharystii o godz. 18:00, ul. Dolina Zielona 45
  • Warszawa – Liturgia rozpocznie się o godz. 19:30 przy ul. Ostrobramskiej 118/5

O liturgiach w pozostałych wspólnotach dowiesz się, kontaktując się z ich duszpasterzami lub liderkami i liderami.