POZNAŃ: Uroczystość Krzyża Świętego i poświęcenie krzyży


krzyzSerdecznie zapraszamy w niedzielę 14 września na Eucharystię we wspólnocie reformowano-katolickiej w Poznaniu. 

Ten dzień w tradycji liturgicznej Kościoła jest w sposób szczególny poświęcony krzyżowi – znakowi Bożej miłości i zbawienia. Tego dnia po Eucharystii poświęcimy nasze domowe krzyże oraz krzyżyki, które nosimy na szyjach – przynieście je ze sobą na Liturgię.

Święto Krzyża Chrystusowego związane jest ze wspomnieniem odnalezienia go w Jerozolimie.

Tradycja przypisuje odnalezienie Krzyża św. Helenie, matce cesarza Konstantyna I Wielkiego, w 326 roku. Relikwie złożone zostały w bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Od tamtej pory były uroczyście czczone przez wiernych przybywających z całego świata chrześcijańskiego. Okres ten zakończyło zdobycie Jerozolimy 20 maja 614 roku przez króla perskiego Chosrowa II Parwiza. Persowie zburzyli świątynię a relikwie Krzyża zabrali z Jerozolimy.

W 628 roku cesarz bizantyjski Herakliusz pokonał Persów i odzyskał święte relikwie. Cesarz sam wniósł je uroczyście do Jerozolimy wchodząc do miasta przez Bramę Złotą. Jak mówi legenda, cesarz niosąc Krzyż ubrany był w drogocenne szaty i nie mógł udźwignąć Krzyża aby wejść do miasta. Dopiero kiedy za poradą biskupa Jerozolimy Zachariasza zdjął bogaty strój, idąc boso wniósł Krzyż aż do odbudowywanej po zniszczeniu Bazyliki.