Poznań | Epifania


Epifania (gr. Objawienie, Olśnienie) to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt. Pierwotnie upamiętniało ono trzy wydarzenia epifanijne: Pokłon Mędrców ze Wschodu, Chrzest Jezusa oraz Cud w Kanie Galilejskiej.

Obecnie wydarzenia te wspominamy w trzech bliskich sobie terminach:

  • 6 stycznia – Pokłon Mędrców;
  • 13 stycznia – Chrzest Jezusa;
  • 16 stycznia – Niedziela Cudu w Kanie Galilejskiej.

Serdecznie zapraszamy na uroczystą Liturgię w Święto Epifanii, którą celebrować będziemy 6 stycznia o godz. 10:30 w poznańskiej kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce przy ul. Święty Wojciech 25/7.

Jest to również dzień, gdy w sposób uroczysty ogłasza się terminy świąt ruchomych na rozpoczęty rok, błogosławi się kredę, którą oznaczamy drzwi oraz kadzidło.

Dla upamiętnienia trzech darów, które Mędrcy przynieśli Dzieciątku Jezus, każdy z nas przynosi tego dnia na Liturgie trzy drobne upominki (każdy według swoich możliwości), którymi po Liturgii, przy świątecznym poczęstunku obdarowujemy się, losując je.

Najważniejsze święta w roku liturgicznym posiadają swoje oktawy. Oznacza to, że świętowanie przedłuża się o osiem dni, abyśmy mogli lepiej przeżyć, przemedytować i przemodlić tajemnice, które mamy rozważać. Naszym zwyczajem jest, że w czasie oktaw spotykamy się codziennie na świątecznej Liturgii.

Oktawa Święta Epifanii trwa od 6 do 13 stycznia i kończy ją Uroczystość Chrztu Pańskiego.

7.01 (piątek) godz. 8:30
8.01 (sobota) godz. 12:00
9.01 (niedziela) godz. 10:30 – Niedziela w Oktawie Epifanii
10.01 (poniedziałek) – Liturgia w Bytomiu
11.01 (wtorek) godz. 19:00
12.01 (środa) godz. 8:30
13.01 (czwartek) godz. 18:30 – Uroczystość Chrztu Pańskiego.