Pozdrowienia biskupa Franciszka z okazji 10-lecia RKK 

Pozdrowienia biskupa Franciszka z okazji 10-lecia wspólnot RKK w Polsce

Witajcie! Nazywam się biskup Franciszek, jestem biskupem przewodniczącym Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej (ECC). Chciałbym dziś w sposób szczególny pozdrowić wszystkich naszych braci i siostry ze wspólnot ECC w Polsce z okazji 10-lecia istnienia Reformowanego Kościoła Katolickiego.

Zawsze kiedy myślimy o Was, obecność wspólnot ECC w Polsce nieustannie nas pokrzepia i dodaje nam energii. Kiedy myślę „my”, mam na myśli wszystkich w ECC w Stanach Zjednoczonych, którzy Was znają, znają Wasze życie i mieli okazję Was poznać. Wiem, że kiedy powstaliście, nie byliście częścią ECC, ale później poznaliście biskupa Piotra i dołączyliście do ECC. Pamiętam, jak biskup Piotr nieustannie powtarzał, jak wielkim szczęściem jest być z Wami z powodu tej radości życia, którą zarażaliście go za każdym razem, kiedy z Wami przebywał. To samo słyszałem z ust naszego kanclerza George’a.

Wspólną znajomość budujemy już od wielu lat. Pamiętam, jak Łukasz i Tomasz przyjechali na synod w Denver w 2014 roku. To było niesamowite przeżycie mieć Was przy sobie w czasie, kiedy zostałem wybrany biskupem przewodniczącym. To były naprawdę piękne chwile. Również dwa lata później spędziliśmy razem wspaniały czas, kiedy ja, mój mąż Art Maines, i jeszcze paru innych członków ECC, Suzanne Schloemann i David Dunn, przyjechaliśmy na święcenia diakonatu Dobka i Przemka do Polski. To był naprawdę dobry czas spędzony razem, pełen wspólnej modlitwy, radości, śmiechu i wspaniałej zabawy.

Mieliśmy również okazję spotkać się z członkami poznańskiego stowarzyszenia LGBT i doświadczyć tego, jak na co dzień staracie się dotrzeć do tych wszystkich, którzy są wykluczeni, jak na nowo chcecie przekazać im prawdę o kochającym sercu Boga. Jest to również jedna z tych prawd, którymi pragniecie się dzielić z resztą świata. Wszyscy, którzy Was znają, wiedzą jak bardzo jesteście otwarci na innych ludzi. Za to jestem Wam bardzo wdzięczny. Spędziliśmy razem wspaniałe chwile w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Częstochowie. Bardzo ważne było dla nas spotkanie ekumeniczne w Krakowie, gdzie mogliśmy wspólnie modlić się z osobami LGBTQI.

Łączy nas tak wiele. Mamy szaty liturgiczne, które nam ofiarowaliście, mamy naczynia liturgiczne od Was, których używamy do liturgii. Rozmawiamy przez internet, pomogliście nam zbudować stronę www synodu, a tak naprawdę nie pomogliście, tylko ją zbudowaliście dla nas. Teraz budujecie nową stronę dla ECC. Jest tak wiele dziedzin, w których wnosicie tak dużo w nasze życie. Przede wszystkim zaś doceniamy bezpośredni, osobisty kontakt z Wami, który daje nam dużo radości i energii.

Bazując na tym fundamencie, jestem niezwykle ciekawy, co wydarzy się w Polsce w kolejnych najbliższych 10 latach. Jestem głęboko przekonany, że dobro, które dzielicie między sobą, stanie się dobrym przykładem dla innych i zaowocuje nowymi osobami w Waszych wspólnotach. Czekam na kolejne 10 lat z Wami! Wszystkiego najlepszego! Bardzo chciałbym być z Wami tam na miejscu i wspólnie świętować tę rocznicę. Do zobaczenia!

tłumaczenie: Diakon Przemysław Cichosz