Niedziela z reformowanymi katolikamiSerdecznie zapraszamy do świętowania niedzieli z reformowanymi katolikami i katoliczkami

WROCŁAW, ul. Białoskórnicza 15/16
sobota 16.03 godz. 16:00

WARSZAWA, ul. Sieczna 69a/38
sobota 16.03 godz. 17:00

GDYNIA, ul. Chylońska 42 (Bistro Mała Syberia)
sobota 16.03 godz. 18:00

POZNAŃ, ul. Św. Wojciech 25/7
niedziela 17.03 godz. 10:30

ZIELONA GÓRA, al. Niepodległości 16
niedziela 17.03 godz. 16:15


W związku z trwającym okresem przygotowania paschalnego Liturgię Eucharystii we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i Zielonej Górze poprzedzi ryt liturgii pojednania z rozgrzeszeniem sakramentalnym.

W Reformowanym Kościele Katolickim praktykujemy trzy formy sakramentu pojednania (spowiedzi):

1) Indywidualną, w której biskup lub prezbiter rozmawia z osobą pomagając jej przyjąć dar przebaczenia.

2) Liturgię Pojednania, która jest dłuższym lub krótszym nabożeństwem składającym się ze słuchania słowa Bożego, modlitwy, litanii pokutnej i sakramentalnego rozgrzeszenia.

3) Spowiedź sakramentalną podczas Liturgii Eucharystii.

Sakrament Pojednania (spowiedź) jest sakramentem, przez który osoby ochrzczone otrzymują przebaczenie grzechów oraz mogą sobie uświadomić, że potrzebują Boga, Jego miłości i obecności w życiu gdyż sami nie radzimy sobie z wieloma rzeczami.

Więcej o spowiedzi: Spowiedź w Reformowanym Kościele Katolickim w Polsce

– Jesteśmy Kościołem otwartym gdzie każda osoba może znaleźć przestrzeń dla realizacji swojej autentycznie katolickiej wiary.

– Do Komunii Świętej może u nas przystąpić każda osoba ochrzczona i wyznająca chrześcijańską wiarę. Zarówno osoba po rozwodzie, żyjąca w nowym związku jak i będąca w związku nieformalnym. Komunia nie jest bowiem nagrodą za „grzeczne życie” ale pokarmem i lekarstwem na drodze uczenia się miłości, walki ze słabościami i grzechem.

– Spowiedź Wspólna z sakramentalnym rozgrzeszeniem jest stałym elementem Liturgii Eucharystii. Celebrowana jest jako ryt przed właściwą celebracją eucharystyczną lub w ramach tej celebracji w czasie aktu pokutnego. Dlatego prosimy przygotuj się wcześniej do tej ważnej chwili aby w najpiękniejszy sposób przyjąć łaskę Boga, który chce pojednać ludzi z sobą. Uświadom sobie dobro jakiego doświadczasz oraz swoje słabości i błędy, grzechy, przez które zło oddala nas od miłości Boga, bliźnich i nas samych.

– Reformowany Kościół Katolicki w Polsce w celebracji Liturgii Eucharystii lub Liturgii Darów Wcześniej Konsekrowanych (Liturgii Diakonów) stosuje własny ryt liturgiczny, który bazuje na łacińskim (zachodnim) doświadczeniu liturgicznym. Liturgie sprawujemy w języku polskim. Dla osób uczestniczących w Liturgii przygotowaliśmy specjalną publikację ADORAMUS, która zawiera teksty liturgiczne odmawiane przez Wspólnotę aby każda osoba, również będąca pierwszy raz na Liturgii, mogła w niej swobodnie uczestniczyć. W ADORAMUSIE znajdziesz też większość pieśni, które śpiewamy w czasie nabożeństw.