Konferencja: Heretyczki i Święte


W zmieniającym się świecie głos kobiet jest coraz wyraźniej słyszany, kobiety są naukowcami, politykami, prezesami dużych firm. Są jednak miejsca, w których nadal mamy dużo do zrobienia, jednym z nich jest rzeczywistość religii. Kobieta ksiądz nadal jest czymś egzotycznym w Polsce.

Tymczasem pierwsze święcenia kobiet w naszym kraju odbyły się ponad 90 lat temu. Panie odgrywały w historii chrześcijaństwa i innych religii istotną rolę. To one jako pierwsze przekazały informacje o pustym grobie Jezusa. W średniowieczu głosiły kazania i upominały papieża. W czasach nowożytnych odegrały istotną rolę w reformowaniu Kościołów.

Z okazji 130 rocznicy podpisania Deklaracji Utrechckiej Kościołów starokatolickich, 90 rocznicy pierwszych święceń kobiet w Polsce i 100 rocznicy uzyskania przez polskie kobiety praw wyborczych, serdecznie zapraszamy na konferencję „Heretyczki i Święte – Kobiety w Kościołach i religiach”, która odbędzie się w Poznaniu w dniach 14-15 czerwca 2019 r.

Przyjmowane są zgłoszenia od osób chcących wygłosić referat. Propozycje tematów wraz z krótkim opisem prosimy przesyłać na adres konferencjarkk@gmail.com do 26 maja 2019 r.

W programie konferencji m.in. w piątek 14 czerwca modlitwa ekumeniczna w intencji kobiet oraz spotkanie integracyjne. W sobotę zaprezentowane zostana referaty m.in. „Kapłaństwo Kobiet w zachodniej teologii starokatolicki”, „Posługa kobiet biskupów w Ekumenicznej Wspólnocie Katolickiej”, „Krystyna Poniatowska – wizjonerka, która zainspirowała wielkiego reformatora Jana Amosa Komeńskiego”.

Konferencję zakończy dyskusja panelowa kobiet Kościoła „Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam”.

Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Reformowanych Katolików.

PROGRAM KONFERENCJI

PIĄTEK 14 CZERWCA
18:00 – Niespory Ekumeniczne (kaplica Reformowanego Kościoła Katolickiego – ul. Święty Wojciech 25/7)
20:00 – Spotkanie integracyjne (Pies Andaluzyjski ul. Nowowiejskiego 17)

SOBOTA – 15 CZERWCA
(sala konferencyjna, al. Niepodległości 36 – wejście od ul. Janusza Kulasa)
10:00-10:20 – Rozpoczęcie Konferencji 
10:20-10:40 – Referat nr 1 – mgr Damian Cyrocki: Święcenia kobiet w II wieku
10:45-11:05 – Referat nr 2 – Artur Klimaszewski: Fenomen Hildegardy z Bingen na tle innych wybitnych kobiet doby średniowiecza
11:10-11:30 – Referat nr 3 – ks. lic. Tomasz Puchalski: Posługa kobiet biskupów w Ekumenicznej Wspólnocie Katolickiej
11:35-11:55 – Referat nr 4 – dr Artur Jemielita: Kapłaństwo kobiet w Kościołach Unii Utrechckiej
11:55-12:15 – Pytania
12:15-13:15 – Przerwa 60 minut
13:15-13:35 – Referat nr 5 – mgr Magdalena Goik: Kobieta, która zbudowała imperium Miłosierdzia. O Matce Ewie z Miechowic
13:40-14:00 – Referat nr 6 – mgr Marika Różańska: Od buntowniczki do świętej czyli o przemianie duchowej siostry Weroniki. ,,Początek’’ Andrzeja Szczypiorskiego
14:05-14:25 – Referat nr 7 – mgr Karolina Szymczyk: Krystyna Poniatowska – wizjonerka, która zainspirowała wielkiego reformatora Jana Amosa Komeńskiego
14:30-14:50 – Referat nr 8 – Alicja Baranowska: Ruch na rzecz święceń kobiet w Kościele rzymskokatolickim
14:55-15:15 – Pytania

17:00 – Panel dyskusyjny z zaproszonymi gośćmi pt. „Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam”.
(hol, al. Niepodległości 36 – wejście od ul. Janusza Kulasa)
Panelistkami będą:
dr Joanna Szczepankiewicz-Battek – reprezentuje tradycje protestancką, zajmuje się m.in. posługa kobiet w Kościołach z perspektywy historycznej.
Alicja Baranowska – reprezentuje tradycje rzymskokatolicką, w swojej działalności zajmuje się m.in. działaniami na rzecz dopuszczenia kobiet do sakramentu święceń w Kościele rzymskokatolickim.
Anna Krystowczyk – reprezentuje tradycje starokatolicką, w swojej działalności zajmuje się m.in. równouprawnieniem kobiet i mężczyzn, prawami człowieka, prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne.
dr Marcelę Lhotską – Doktor nauk humanistycznych, wykładowczyni na UAM, filolog bohemista, lektor języka czeskiego. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje na zagadnieniach języka religijnego.