Kobiety na Ambony


„Kobiety na ambony” to projekt, który chce pokazać rolę kobiet w religijności i duchowości chrześcijańskiej, zarówno w dziejach Kościoła jak i obecnie. Chcemy przywracać pamięć o tych, które zostały zapomniane w historii, stworzyć przestrzeń do ekumenicznej i społecznej dyskusji oraz dać kobietom z Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce przestrzeń do dzielenia się swoimi rozważaniami dotyczącymi niedzielnych ewangelii. Proponujemy także spotkania z kobietami, które są zaangażowane w swoich wspólnotach i kościołach jako liderki, aktywistki i osoby duchowne. Chcemy pokazać kobiecą stronę Kościoła. Bez niej – jak każde inne miejsce – Kościół jest niepełny. Tutaj jednak szczególnie potrzebujemy zachować balans, ponieważ wierzymy, że Bóg jest pełnią. 

Projekt otworzyła prezentacja biskupa elekta Tomasza Puchalskiego, biskupa Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce, który z perspektywy historycznej i starokatolickiej przedstawia rolę kobiet w kształtowaniu się pierwotnego Kościoła.

Projekt składa się z kilku części:

  • niedzielne rozważania audio  – członkinie Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce prezentują swoje rozważania związane z niedzielną ewangelią; (dostępne do odsłuchania na kanale YouTube Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce oraz Fundacja Historii Kobiet)
  • spotkania z aktywistkami, duchownymi, naukowczyniami zajmującymi się tematyką kobiecą, teologią feministyczną;
  • warsztaty pisania modlitw i innych tekstów (np. tekstów poetyckich) dla kobiet i o kobietach (święte, kobiecy aspekt Boga, Bóg jako Matka) – Będziemy wspólnie tworzyć, rozmawiać i pisać, oprócz osobistych tekstów, planujemy też stworzenie wspólnej modlitwy kobiet do Boga, (zapisy: magdalena.maria.goik@gamil.com)

Program projektu nie jest zamknięty, zapraszamy do udziału, zarówno kobiety, jak i mężczyzn, którzy chcą się podzielić swoim doświadczeniem, wiedzą, punktem widzenia. 

Na zakończenie tegorocznej edycji proponujemy spotkanie wokół tomiku wierszy „Miriam i Dziewczyna” Magdaleny Goik.

Koordynatorka projektu: Magdalena Goik  Tel. 510 085 839 
Email: magdalena.maria.goik@gamil.com 

Informacje na temat spotkań i poszczególnych wydarzeń będą się ukazywać na stronie www.starokatolicy.eu oraz na www.facebook.pl/rkkpolska