Dzień Wspólnego Postu


Już w najbliższy weekend tj 22-23 sierpnia 2020 w Poznaniu obradować będzie Synod Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce. Przed Synodem jest wiele ważnych decyzji, które wpłyną na nasz Kościół.

Synod nie jest tylko czasem głosowań i podejmowania decyzji ale przede wszystkim rozeznawania woli Pana Boga dla naszego Kościoła dlatego sam Synod będzie wydarzeniem liturgicznym.

Starożytna chrześcijańska tradycja zachęca nas, aby przygotować się również duchowo. Od wielu tygodni modlimy się w intencji Synodu a dzień przed jego rozpoczęciem zachęcamy do podjęcia wspólnego postu i bardziej intensywnej modlitwy w intencji Synodu oraz całego Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce.

Post zgodnie z naszym zwyczajem trwać będzie od wieczora w czwartek 20 sierpnia do wieczora w piątek 21 sierpnia.

Jak pościmy?
Przede wszystkim chodzi o zachowanie ducha postu a nie konkretnych wytycznych. Możesz tego dnia zrezygnować z mięsa albo słodyczy, kawy z mlekiem albo wykwintnego posiłku. Duch postu to zachowanie prostoty, zrezygnowanie z czegoś a przeznaczenie więcej czasu na modlitwę, wzbogacającą lekturę, uczynki miłosierdzia.


MODLITWA ZA SYNOD
Boże, Ty jesteś Głową i Opiekunem swojego Kościoła, daj Twoim sługom i służebnicom, którzy zgromadzą się na Synodzie ducha rozumu, prawdy i pokoju, aby gorliwie starali się poznać Twoją wolę i z całą mocą ją wypełnili. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje we wspólnocie Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.