Aktualności


Spotkanie o czwartej fali starokatolicyzmu

Serdecznie zapraszamy na spotkanie duszpasterstwa online w poniedziałek, 3 października o godz. 20:30. Temat spotkania to: Ekumeniczna Wspólnota Katolicka i Reformowany Kościół Katolicki w Polsce jako przykład 4 fali starokatolicyzmu. Spotkanie odbędzie się na zoom’ie i poprowadzi je diakon Artur Klimaszewski.

Link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/82311460502?pwd=SUJTMkhLaFh6WFF1VW5SK2FRbjI1QT09

Czytaj dalej

Ogłoszenia | czwartek, 29 września

Reformowany Kościół Katolicki w Polsce
Ogłoszenia | czwartek, 29 września

1) W minioną niedzielę w Krakowie do naszego Kościoła przystąpiły Anna i Agata – bardzo cieszymy się z waszej obecności wśród nas. Witajcie w domu!

2) Serdecznie zapraszamy na niedzielne Liturgie:
Poznań – niedziela, godz. 10:30, os. Powstańców Warszawy 9A
Tleń – niedziela, godz. 10:00, kontakt: rkkgrudziadz@gmail.com

3) W czwartek zapraszamy na Liturgię Eucharystii w Poznaniu o godz. 18:30. Spotykamy się w kaplicy na osiedlu Powstańców Warszawy 9A. Po Liturgii Eucharystii zapraszamy na spotkanie biblijne. Oba wydarzenia będą transmitowane za pośrednictwem platformy zoom: https://us02web.zoom.us/j/82311460502?pwd=SUJTMkhLaFh6WFF1VW5SK2FRbjI1QT09

4) Ze względu na chorobę diakona Dominika w najbliższym czasie nie ma Liturgii w Zielonej Górze. Serdecznie zapraszamy do udziału w transmisjach z kaplicy w Poznaniu oraz modlitwy indywidualnej. Prosimy też o modlitwę w intencji diakona Dominika.

5) Serdecznie zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu:
Poznań – wtorek, godz. 18:30, os. Powstańców Warszawy 9A

6) W najbliższym czasie wspominamy:

29 września – UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTYCH ARCHANIOŁÓW I ANIOŁÓW BOŻYCH.
30 września – Hieronima, tłumacza Pisma Świętego i apologety.
1 października – Teresy od Dzieciątka Jezus, zakonnicy i teolożki
4 października – Franciszka z Asyżu, diakona i zakonnika.
5 października – Sergiusza i Bachusa, męczenników.
6 października – Brunona z Kolonii, mnicha.
7 października – Chiare Luce Badano, wyznawczyni.
9 października – Abrahama Patriarchę i Sarę jego żony.
11 października – Filipa, diakona.

7) Serdecznie zapraszamy na spotkanie duszpasterstwa online w poniedziałek, 3 października o godz. 20:30. Temat spotkania to: Ekumeniczna Wspólnota Katolicka i Reformowany Kościół Katolicki w Polsce jako przykład 4 fali starokatolicyzmu. Spotkanie odbędzie się na zoom’ie i poprowadzi je diakon Artur Klimaszewski.

Link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/82311460502?pwd=SUJTMkhLaFh6WFF1VW5SK2FRbjI1QT09

8 ) “Kościół w Działaniu” – pod takim hasłem odbędzie się w dniach 9-12 października Synod Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej (ECC). Wydarzenie odbywać się będzie w St. Louis w USA. W czasie Synodu m.in. wybierany będzie nowy Biskup Przewodniczący Wspólnoty. Prosimy o modlitwę za delegatów i delegatki wspólnot, którzy wezmą w nim udział. Ponieważ nasz Kościół jest w pełnej komunii z ECC jego gościem będzie również biskup Tomasz Puchalski.

9) W związku z Synodem ECC oraz rekolekcjami dla biskupów od 6 do 22 października biskup Tomasz Puchalski będzie przebywał w USA. W sprawach administracyjnych prosimy w tym czasie o kontakt z członkami i członkiniami rad parafialnej i Kościoła. W kwestiach duszpasterskich prosimy o kontakt z prezbiterem Bartkiem z Warszawy oraz diakonami Arturem z Poznania i Dominikiem z Zielonej Góry.

10) Już dziś zapraszamy wszystkie osoby z naszego Kościoła jak i z nami sympatyzujące na wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Św. Wilibrorda, patrona starokatolików i pierwszego arcybiskupa Utrechtu. Zapraszamy w sposób szczególny osoby z naszych wspólnot poza Poznaniem oraz z duszpasterstwa online, osoby nami zainteresowane i zainteresowane ogólnie starokatolicyzmem.

Z tej okazji w weekend 5-6 listopada odbędą się wydarzenia:

SOBOTA, 5 listopada

– otwarty wykład o św. Wilibrordzie i starokatolicyzmie,

– performance – taniec światła – o życiu św. Wilibrorda,

– uroczysta wigilia ku czci św. Wilibrorda

– agapa (poczęstunek) dla wszystkich członków i członkiń oraz osób sympatyzujących z naszym Kościołem. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą ten wieczór spędzić razem z nami.

NIEDZIELA, 6 listopada

– Liturgia Eucharystii ku czci św. Wilibrorda

– agapa (poczęstunek)

11) Reformowany Kościół Katolicki w Polsce właśnie doczekał się swojego konta na FaniMani: https://fanimani.pl/.

FaniMani to serwis, który od zakupów w stowarzyszonych sklepach internetowych (m.in. Allegro, Pyszne.pl, Booking czy różne linie lotnicze) odprowadza drobne kwoty na rzecz wybranej organizacji, dzięki czemu organizacja ma przychody, chociaż kupujący nie ponosi żadnych kosztów. Wystarczy zainstalować w przeglądarce rozszerzenie FaniMani i wybrać Reformowany Kościół Katolicki w Polsce jako organizację, którą chce się wspierać. Dzięki waszemu wsparciu będziemy mogli rozwijać nasza działalność charytatywną, utrzymać kaplice, opłacić dojazdy duchownych do wspólnot, wynająć miejsca na spotkania itp.

12) Dziękujemy za pomoc w utrzymaniu naszych kaplic w Poznaniu i Zielonej Górze.

ZIELONA GÓRA
Jeśli ktoś chciałby wesprzeć działalność zielonogórskiej misji i utrzymanie kaplicy ( Miesięczny koszt utrzymania kaplicy w Zielonej Górze to około 700 zł) w tym mieście prosimy o wsparcie finansowe na konto:

Reformowany Kościół Katolicki w Polsce
ul. Św. Wojciech 25/7, 61-749 Poznań
Numer rachunku: 22 2530 0008 2058 1066 1687 0001
Tytułem: na cele kultu religijnego – Zielona Góra

POZNAŃ
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wspierają finansowo nasz Kościół i naszą poznańską Parafię. Miesięczny koszt utrzymania naszej poznańskiej kaplicy to około 1500 zł. Dziękujemy zarówno członkiniom i członkom Parafii, Kościoła, jak i naszym sympatykom za pomoc w jej utrzymaniu. Dzięki niej możemy lepiej służyć.

Jeśli chcesz nas wesprzeć, przypominamy jak można to zrobić:

Przelew na konto:

Reformowany Kościół Katolicki w Polsce
ul. Św. Wojciech 25/7, 61-749 Poznań
Numer rachunku: 22 2530 0008 2058 1066 1687 0001
Tytułem: na cele kultu religijnego – Poznań

Środki przekazane na nasz Kościół można odliczyć od podatku. Ofiarę można też złożyć w kaplicy za pośrednictwem terminala lub w gotówce.

Czytaj dalej

Łódź | Nowa Misja


17 września wspominamy w naszym Kościele świętą Hildegardę z Bingen, mniszkę, mistyczkę, kompozytorkę, lekarkę, teolożkę, reformotorkę – długo można wymieniać przymiotniki, które ją określają. Najważniejsze jest jednak, że była zakochaną w Jezusie jego wierną uczennicą, która rozumiała, że Ewangelia i wiara ogarnia całe życie człowieka.

Właśnie dziś możemy was z radością poinformować, że na wniosek osób mieszkających w Łodzi i związanych od kilku lat z naszym Kościołem, Rada parafialna Parafii pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego w Poznaniu, utworzyła Misję pod wezwaniem świętej Hildegardy z Bingen w Łodzi. Duszpasterzem nowej misji będzie biskup naszego Kościoła a świecką liderką Marta Malinowska, która jest również członkinią Rady Kościoła.

Liturgia Eucharystii, która zainicjuje nową misję celebrowana, będzie w sobotę, 19 listopada w Łodzi.

Czytaj dalej

Kraków | Liturgia Eucharystii

Serdecznie zapraszamy na Liturgię Eucharystii, którą celebrować będziemy w Krakowie w niedzielę, 25 września o godz. 10:00 przy ul. Świętego Filipa 23.

Każda osoba jest mile widziana.

Czytaj dalej

Wikariat Belgii i Holandii

W Uroczystość Narodzenia Bogurodzicy tj. 8 września 2022 roku powstał Wikariat Belgii i Holandii.

Nowa jednostka kościelna zrzesza kilkaset osób oraz 4 prezbiterów. Decyzję o jej powstaniu podjęto 10 sierpnia 2022 roku w czasie spotkania Biskupa Przewodniczącego Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej Franciszka Krebsa oraz przedstawicieli świeckich i duchownych ze wspólnot w Belgii i Holandii.

W czasie tego spotkania podjęto również decyzję, aby ordynariuszem Wikariatu został biskup Tomasz Puchalski, Biskup Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce.

Pierwszym Wikariuszem biskupim Wikariatu Belgii i Holandii został mianowany prezbiter Kenneth Coppens, proboszcz Parafii Dom Miłosierdzia w Onkerzele-Geraardsbergen.

Czytaj dalej

FaniMani: Robiąc zakupy możesz wspierać Kościół.


Reformowany Kościół Katolicki w Polsce właśnie doczekał się swojego konta na FaniMani.

FaniMani to serwis, który od zakupów w stowarzyszonych sklepach internetowych (m.in. Allegro, Pyszne.pl, Booking czy różne linie lotnicze) odprowadza drobne kwoty na rzecz wybranej organizacji, dzięki czemu organizacja ma przychody, chociaż kupujący nie ponosi żadnych kosztów. Wystarczy zainstalować w przeglądarce rozszerzenie FaniMani i wybrać Reformowany Kościół Katolicki w Polsce jako organizację, którą chce się wspierać. Dzięki waszemu wsparciu będziemy mogli rozwijać nasza działalność charytatywną, utrzymać kaplice, opłacić dojazdy duchownych do wspólnot, wynająć miejsca na spotkania itp.

Więcej informacji na https://fanimani.pl/

Czytaj dalej

Nowi diakoni Kościoła

Dominik Szczepański oraz Artur Klimaszewski to nowi diakoni Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce.

W sobotę, 20 sierpnia 2022 roku w czasie Liturgii Eucharystii inaugurującej Synod Kościoła akolici Artur Klimaszewski z Poznania oraz Dominik Szczepański z Zielonej Góry przyjęli sakrament święceń diakonatu. Swoją posługą wspierać będą wspólnoty Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce.

Liturgia święceń odbyła się w poznańskiej kaplicy Kościoła na Osiedlu Powstańców Warszawy 9A.

Niech Bóg błogosławi nowych diakonów.

Czytaj dalej

Zakończył się Synod Kościoła 2022

W weekend 20 – 21 sierpnia 2022 roku odbył się w Poznaniu Synod Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce. Synod jest najwyższym organem uchwałodawczym oraz czasem modlitwy za Kościół. Delegatki i delegaci Parafii zajmowali się najważniejszymi sprawami Kościoła, które zostały Synodowi zgłoszone przez świeckich i duchownych.

Synod Kościoła rozpoczął się od Liturgii Eucharystii z udzieleniem sakramentu święceń diakonatu akolitom Arturowi Klimaszewskiemu z Poznania oraz Dominikowi Szczepańskiemu z Zielonej Góry.

Wśród postanowień Synodu znalazły się uchwały w sprawie przeciwdziałania nadużyciom seksualnym, w sprawie Misji i kontaktu pomiędzy wspólnotami Kościoła, w sprawie Katechizmu Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce i w sprawie wspomnień świętych i świadków wiary oraz rewizji kalendarza liturgicznego.

Uczestnicy Synodu w przyjętej uchwale wyrazili sprzeciw wobec wszelkich form przemocy i nadużyć seksualnych, które mogły lub mogą występować w Kościele, w szczególności przy wykorzystaniu małoletnich, nadużycia stosunku zależności lub wykorzystania krytycznego położenia ofiary albo jej bezbronności.

Realizacją uchwał Synodu zajmie się nowa Rada Kościoła, w skład której weszli przedstawiciele synodalnych izb duchownych diakoni Artur Klimaszewski i Dominik Szczepański, synodalnej izby świeckich Daniel Łowicki i Marta Malinowska oraz Biskup Kościoła.

Serdecznie dziękujemy delegatkom i delegatom oraz obserwatorom i obserwatorkom obecnym na Synodzie.

Czytaj dalej

Poznań | Święto Marii Magdaleny

W piątek, 22 lipca obchodzimy uroczystość Św. Marii Magdaleny. Liturgia Eucharystii ku czci Apostołki Apostołów sprawowana będzie w naszej kaplicy w Poznaniu w wigilię uroczystości tj. w czwartek, 21 lipca o godz. 18:30.

Tego dnia pamiętajmy szczególnie o modlitwie w intencji naszej misji we Wrocławiu.

Liturgia będzie transmitowana za pośrednictwem platformy Zoom. Link: https://us02web.zoom.us/j/82352620758?pwd=d2txZldnWnVyMjVxTG5peGpTL1ZQQT09

Czytaj dalej

Poznań | Pożegnanie prezbitera Przemka

W najbliższą niedzielę, 24 lipca, Liturgii Eucharystii w Poznaniu o godz. 10:30 przewodniczyć będzie prezbiter Przemysław Cichosz, dotychczasowy proboszcz Parafii w Warszawie i Archidiakon Kościoła.

Będzie to swego rodzaju pożegnalna Liturgia bowiem od 1 sierpnia ks. Przemek przeprowadza się do USA gdzie obejmie posługę w jednej z Parafii.

Serdecznie zapraszamy na tę wyjątkową Liturgię, w czasie której będziemy modlić się o Boże błogosławieństwo dla prezbitera w nowym miejscu oraz wyrazimy nasza wdzięczność za dotychczasowe lata posługi w naszym Kościele w Polsce.

Liturgia będzie transmitowana za pośrednictwem platformy Zoom oraz YouTube.
Link do spotkania na zoom: https://us02web.zoom.us/j/82352620758?pwd=d2txZldnWnVyMjVxTG5peGpTL1ZQQT09

Czytaj dalej